Bukalemun Özellikleri Nelerdir?

Bukalemun Özellikleri

Bukalemunlar, sürüngenler sınıfında bulunmakta olan canlılardır. Bu canlılar aynı zamanda kertenkele grubunun bir üyesi olup Chamaeleonidae familyasında yer alırlar. Ağaçlarda yaşamayı tercih eden bu hayvanlar, yavaş hareket etmektedirler.

Vücutları yandan basık olan bu hayvanlar hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak için yazımızı okuyabilir, ilginç bilgileri hızlı bir şekilde öğrenebilirsiniz.

Bukalemun Özellikleri Nelerdir

Bukalemun Özellikleri

 • Bukalemun adaptasyonu sağlamak için renk değiştirirler. Erkek ve dişi bukalemunların rengi farklıdır. Bilim adamları tarafından yapılan araştırmalara göre erkek bukalemunların parlak kırmızı, yeşil, sarı ya da mavi renklerin çeşitlenmiş olan kombinasyonlarına sahiptir.
 • Dişi ve genç olan bukalemunların turuncu ya da pembe parçaları bulunmaktadır.
 • Bukalemunların gözleri birbirinden bağımsız olarak hareket etmektedir. Aynı anda farklı yönlere bakabilmekte olan bukalemunlar, 360 derecelik bir görme açısına sahiptir. Bu sayede gözlerini hızlı bir şekilde herhangi bir noktaya sabitleyebilirler.
 • Bukalemunların gözlerinde bulunan mercekler, bu hayvanların baktıkları yere odaklanıp büyütebilmesini sağlar. Kamera merceği gibi özellik gören bu mercekler sayesinde bukalemunlar, uzağı rahat bir şekilde yakınlaştırabilirler.
 • Bukalemunlar korktukları zaman renklerini daha parlak yaparak diğer canlıların onlara yaklaşmasını önlemektedir.
 • Korkan bukalemunlar güçlü bir ses çıkartarak diğer canlıları kendinden uzaklaştırabilmektedir.
 • Bukalemunlar, sıcak bölgelerde genel olarak ağaçlarda yaşamayı severler. Kayalıklarda ve yer altında da sıklıkla görülürler.
 • Avlanmak isteyen bukalemunlar ağaçlarda asılı olarak bekler.
 • Dişi bukalemunlar tek seferde yaklaşık olarak 20 yumurta yumurtlayabilmektedir.
 • Bukalemunlar yumurtladıktan sonra yumurtalarını toprağa gömerler.
 • Bukalemunların renk değiştirmesi canlının sağlık durumuna, deri değiştirme dönemlerine, cinsiyetlerine, çiftleşme dönemlerine ya da mevsimlere göre değişiklik gösterebilmektedir.
 • Bu hayvanların renk değiştirme özellikleri 5 aylık olmalarından sonra görülür.
 • Bukalemunlar doğa hayvanı olmaları nedeni ile ev içerisinde bu hayvanlara bakmak oldukça zor ve zahmetli bir iştir.

Bukalemunlar Neden Renk Değiştirir?

Bukalemun özellikleri arasında en çok bilinen özellik, bukalemunların renk değiştiriyor olmasıdır. Araştırmacılar tarafından yapılmış olan çalışmalara göre bukalemunlar, ciltlerini gevşeterek ya da heyecanlandırarak üst katmandaki hücrelerin yapısal düzenini değiştirmektedir. Bu durum ise canlının renginde değişiklikler gelmesine neden olmaktadır.

Bukalemun derisinin en dış tabakası şeffaftır. Bu derinin altında kromatofor adı verilmekte olan özel hücreler içerisinde bir miktar daha cilt katmanı bulunmaktadır. Her seviyede yer alan kromatoforlar, farklı türlerde pigment keseleri ile doludur.

Bukalemun derilerinin en alt katmanında kahverengi melanin ile dolu melanoforlar bulunurken bu katmanın üzerinde ise mavi ve beyaz ışığın yansıtılmasını sağlanan mavi pigmente sahip iridofor hücreleri bulunmaktadır.

En üst hücrelerde sarı ve kırmızı pigmentler bulunur. Bu sayede bukalemunlar herhangi bir durumda bu renkleri rahatlıkla kullanabilmektedir.

Bukalemun Özellikleri

Bukalemun Özellikleri: Bukalemun Türleri Nelerdir?

Bukalemun cinsleri arasında pek çok çeşit bulunmaktadır. Bu çeşitlerin davranış özellikleri birbiriyle oldukça benzerlik göstermektedir. Ancak belirli alanlarda farklılıklar ile karşılaşmak mümkündür. İnsanlar bukalemun türlerinin özelliklerine bakarak evlerinde ya da benzer alanlarda besleyebileceği bukalemunu kolay ve hızlı bir şekilde seçebilmektedir.

Bukalemunlar 5 çeşide ayrılmaktadır. Bu çeşitler şu şekilde sıralanabilir:

 • Peçeli bukalemun
 • Jackson bukalemunu
 • Halı bukalemunu
 • Panter bukalemun
 • Dört boynuzlu bukalemun

Bukalemunlar Nasıl Beslenir?

Bukalemun beslemek birçok etkene dikkat edilerek sürdürülebilecek bir eylemdir. Bukalemunlar serbest olduklarında kolay bir şekilde avlanabilen hayvanlardır. Bunun nedeni bukalemunların avlanma yeteneklerinin fazlasıyla gelişmiş olmasıdır.

Bukalemunlar beslenmek için dillerini kullanırlar. Bu hayvanların dilleri, ileri doğru fırlayarak hedefini hemen yakalayabilmektedir. Dillerinin oldukça yapışkan olması, avlarını kolay bir şekilde yakalayarak yutmalarına yardımcı olur. Bukalemunlar genel olarak böcekler ile beslenmektedir.

Bukalemun besleme işinin iyi taraflarından biri, evde dolanan sinek ve benzeri böceklerin hızlı bir şekilde ortadan kaldırılabilmesidir. Evde beslenen bukalemunlar, bu böcekleri zevkle yiyerek sizin için daha rahat ve yaşanabilir bir ortam sağlayacaktır.

Bukalemunlar Nasıl Ürer?

Bukalemunlar, üreme dönemlerine ilkbahar aylarında girmektedir. İlkbahar aylarında çiftleşmeye başlayan bu hayvanlar, en fazla 3 adet yavruya sahip olabilmektedir. İyi bir beslenme bukalemunların üremesi için büyük önem taşımaktadır.

Bukalemunlar Ne Kadar Yaşar?

Bukalemun çeşitleri değişse de bukalemunların ortalama ömrü arasında büyük bir fark bulunmamaktadır. Bukalemunların ömrü yaklaşık olarak 8 yıl olarak bilinmektedir. Yırtıcıların fazla olması nedeni ile bu hayvanlar da diğer hayvanlar gibi habitatında av olarak nitelendirilmektedir.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir