Çitanın Özellikleri Nelerdir?

Çitanın Özellikleri Nelerdir?

Çitanın Özellikleri : Dünyanın en hızlı koşan hayvanları olarak bilinen ve dilden dile dolaşan çıtalar, malesef nesli tükenme sınırına yaklaşmış canlılardır. Kedigiller ailesinin en hızlı hayvanları olarak bilinen çıtalar, eğer tersi bir şey yapılmazsa, birkaç on yıl içinde tamamen yok olma tehlikesi ile karşı karşıyadır. Diğer kedigillere kıyasla daha uzun bacaklı, daha kısa kuyruklu, daha kısa kulakları ve daha dar vücutları olan hayvanlardır. Dolayısıyla ailenin diğer üyelerinden biraz daha farklıdır.

Özellikle çocukların en sevdikleri hayvanlar arasında yer alan çıtalar, yüzlerinin göz kısmından başlayarak burun ucuna kadar uzanan siyah bir leke ile özdeşlemiştir. Bir göz yaşını andıran bu leke, onların en karakteristik özellikleri arasındadır. Çıtaların muhteşem bir kürk yapıları mevcuttur. Küçük siyah lekeler ile sarılmış kürkleri, biraz da sarımsı renklere sahiptir. Ön ayakları 4 parmaklı, bir baş parmaklı, arka ayakları ise 4 ayaklıdır.

Genç yavruların boyunlarında grimsi bir leke bulunmaktadır. Çıtalar büyüdükçe bu lekeler kaybolmaktadır. Pençeleri hafif eğilimlidir ve daha kolay açığa çıkmaktadır. Pençelerini geri çekme konusunda ise zayıf bir yetenekleri vardır. Vahşi doğaya ait bir hayvan çeşidir ancak diğer kedigillere kıyasla insanlar için daha az tehlikelidir.

Çıta Nerede Yaşar?

Önceleri orta, güney ve kuzey Afrika, Hindistan, Filistin, Suriye ve Arabistan’da yaşamlarını sürdüren çıtalar, günümüzde yalnızca 25 Afrika ülkesinde bulunmaktadır. Dağılımı yine çok yaygın olan ancak eskiye nazaran bir tık daha azalan bir türdür. Yalnızca vahşi doğada değil, insanın yaşadığı alanlarda da yaşayabilmektedir. Özellikle Sahra Çölü civarında bu türe daha sık rastlanmaktadır.

Çıta Hayvanat Bahçelerinde Yaşayabilir Mi?

Çıta hayvanat bahçelerinde oldukça uzun yıllar yaşayabilen bir canlıdır. Ortamlara çok çabuk adapte olmakta, girdiği yeni yerlere alışmakta çok zorlanmamaktadır. Hızlı koşan vahşi hayvanlar arasındadır ve avlanma yetenekleri bir hayli gelişmiştir. Kedigiller ailesinin diğer üyeleriyle benzer olarak, iyi bir avın ardından uzun süre uyuyabilir. Aslan ve kaplanın yaşadığı yerlerde yaşayan çıtaların yaşam ömürleri daha kısadır. Ancak çok iyi koştuklarından dolayı, diğer hayvanlara göre daha çok şansları vardır.

Çıtalar Evcilleştirilebilir Mi?

Vahşi doğaya ait hayvanlar arasında yer alan çitaların, evcilleştirilmeleri imkansıza yakındır. Kedigiller ailesinin yırtıcı ve tehlikeli hayvanlarından oldukları unutulmamalıdır. Her ne kadar insan için diğerleri kadar tehlike arz etmese de, iyi bir yemek bulamazsa sahibini yemek yerine koyabilmektedir. Korumasız yaklaşmanın dahi uygun olmadığı bu hayvanlar, bebeklikten itibaren dahi olsa evcilleştirilmeye çalışılmamalıdır.

Çıta Ne İle Beslenir?

Etçil hayvan kategorisine mensup hayvanlar arasında yer alan çıtalar, kaliteli beslenmek zorundadır. Kaliteli besinler sağladıkları takdirde, 20 yıl olan yaşam ömürleri daha da uzun hale gelebilmektedir. İyi bir av, onlar için daha huzurlu ve dinlendirici bir uyku demektir. Uykuya önem veren hayvanlar olduklarını belirtmekte fayda vardır.

Diğer hayvanlarda bulunan hastalıklar, o hayvanın yenilmesi üzere yiyen hayvanı da hasta edebilir. Dolayısıyla iyi bir besin, çıtanın yaşamının uzamasında etkilidir. Avlarını koklayarak seçen çıtalar, bu konuda oldukça hassas davranmaktadır. Yine de çok açlık halinde hasta hayvanları tercih edebilecekleri bilinmektedir.

Çıta genel anlamda antilop, geyik gibi büyük hayvanlarla beslenmektedir. İnsanlar ilk tercihi değildir ancak ciddi bir açlık durumunda insana saldırma potansiyelleri yüksektir. Kişilerin herhangi bir koruma olmadan yaklaşmamalarında fayda vardır. Çok hızlı koşmaları ve gelişmiş avlanma yetenekleri, bir insanın ve hatta iyi koşucu bir hayvanın dahi çitalardan kaçmasını zor hale getirmektedir.

Çitalar Nasıl Ürer?

Diğer kedi aileleriyle de benzer olacak şekilde, cinsel yaşamları çok aktif canlılar değillerdir. Çiftleşme yaşları oldukça geçtir. Bunun yanı sıra çiftleşme ayları da yılın belirli zamanlarını kapsamaktadır. Bu zamanlar genellikle yaza yakın aylardır. Uzun bir hamilelik süreçleri vardır. Çıtaların böylesine uzun çiftleşme ve hamilelik süreçleri, soylarını tükenme tehlikesine getiren etmenler arasındadır.

Çıtalarda genellikle dişi çıta erkek çıtayı seçmektedir. Erkek çıtalar ile çiftleştikten sonra dünyaya gelen çocukların eğitiminden, hem annesi hem de babası sorumludur. 2 ay içerisinde çok iyi avlanma becerileri elde edebilecek bir duruma gelebilirler. Dolayısıyla doğumundan hemen sonra, emzirme döneminde dahi bir eğitime tabi tutulurlar. Anne çita çocuğunu emzirdikten sonra hayata tutunmasını sağlamak üzere eğitir, baba çıta da ona yardımcı olur.

Çıtaların Özellikleri Nelerdir?

Çitanın Özellikleri Nelerdir?

  • Çıtalar çok hızlı koşan çok yetenekli avcılardır. Koku ve işitme duyuları çok gelişmiştir. Geceleri daha iyi gördüklerinden, gece avlanmak onlar için daha caziptir.
  • Dünya genelinde nüfusları 12000’dir. Soyu giderek tükenmektedir ve eğer bir önlem alınmazsa korkulan felaket gerçekleşecektir.
  • Genellikle leoparlar ile karşılaştırılırlar. Çünkü kürkleri benzerlik gösterebilir. Fakat yüzlerindeki gözyaşı benzeri leke oldukça ayırıcıdır.
  • Kürklerindeki benekler ona saldırmak isteyenler için iyi bir kamuflaj görevi görür. Ona saldırmak isteyenler kokusunu alsa da, mesafesini iyi göremeyeceklerdir. Ayrıca avlanma konusunda da yardımcılarıdır. Kamufle olmak, saldıracakları hayvanların onlardan kaçmasını zorlaştırır.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.