İnci Taşı Özellikleri Nelerdir?

İnci Taşı Özellikleri Nelerdir?

İnci taşı özellikleri itibari ile insan sağlığına oldukça iyi gelen ve kişileri psikolojik olarak olumlu etkileyen bir taştır. Doğada az bulunan inci taşının maddi değeri de oldukça yüksektir. Sıcak ve ılıman bölgelerde bulunan kabuklu deniz canlılarının içerisinde yetişir. İnci taşının midye ve istiridye içerisinde yetişebildiği ve gerçek bir incinin çok nadir bulunduğunu söylemek gerekir.

İnci Taşı Nedir?

İnci taşı yaklaşık 10 yıl gibi bir oluşum sürecinin sonunda meydana gelmektedir. Değerli taşlar arasında az bulunan ve özellikleri itibari ile insana güç katan yapısı olan bir taştır. İnci taşının faydaları geçmişten günümüze kadar hem mistik alanlarda hem de bilim alanında sıkça araştırılmıştır.

Günümüzde kültür incisi adı verilen inciler üretilebilmektedir. Bu inciler ile gerçek incilerin ayırt edilmesi profesyonel olmadıkça mümkün olmamaktadır. Kültür incisinin üretimindeki en büyük faktör doğal incilerin çok az bulunabiliyor olmasıdır. İnci taşı özellikleri itibari ile oldukça az bulunan ve değerli bir taştır. Taşıyana birçok faydası dokunur.

İnci Taşı Özellikleri

İnci Taşı Özellikleri Nelerdir?

 • İnci taşı bir canlının bünyesinden elde edilebilen tek değerli taştır. Doğada farklı şekillerde bulunan birçok değerli taş olsa da hiçbiri bir canlının içerisinden çıkarılmaz.
 • Mücevher dünyasında oldukça sevilen, az bulunan ve değerli bir taştır.
 • İşlenme kolaylığı olan taşlardan biridir.
 • Burçlar aleminde Aslan, Balık, Terazi ve İkizler burçlarının taşı olarak bilinir.
 • İnci oluşumu belirli bir zaman dilimini gerekli kılar. Bir istiridyenin içerisinde birden fazla inci taşı oluşabilir.
 • Şans taşı olarak da bilinir.
 • Diş ve kemikler üzerinde güçlendirici etkiye sahiptir.
 • Pozitif enerjiyi çekme özelliği vardır.
 • Taşıyan kişinin özgüvenini yükselteceğine inanılır.
 • Kişinin sezgi yeteneklerinin artmasını sağlar.
 • Gerçek bir inci taşıyan kişide lider karakteristik özelliklerin oluşumunu sağlar.
 • Kemik ağrılarına iyi gelir.
 • Akciğer ve böbrekler için yararlıdır.
 • Bağırsak rahatsızlıklarının giderilmesinde etkilidir.
 • Psikolojik sorunların giderilmesinde etkin bir yardımcıdır.
 • Sakinleştirici özelliği vardır.
 • İnsanlar ile iletişim kurma kabiliyetini destekler.
 • Vücutta ortaya çıkan deri hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

İnci Taşı Nasıl Temizlenir?

İnci taşı değerli bir taş olarak temizliğinde de dikkat edilmesi gereken bazı püf noktalar bulunmaktadır. İnci taşının bakımı bir hayli kolaydır. Püf noktalarını takip ettikten sonra bakımını herkes yapabilir.

İnci taşı temizliği yapılırken sadece duru su kullanılmalı ya da Arap sabunu ile yıkanmalıdır. İnci içeriğinde kireç taşı barındırır. Kalsiyum karbonat olarak da bilinen kireç taşının asitler ile temas etmesi halinde hemen zarar gördüğü bilinmektedir. Bu nedenle içeriğinde asit barındıran hiçbir temizlik gereci ile temizlenmemelidir.

İnci taşının temizliğinde bulaşık deterjanı ya da tuz ruhu gibi hiçbir madde kullanılmamalıdır. İncileri uzun süre boyunca kapalı bir kutuda tutmaya özen göstermelisiniz. Kuru ve kapalı ortamlar inci taşının yapısının bozulmasına ve yüzeyinde lekelenmeler oluşmasına neden olabilmektedir.

İnci taşını temizlerken ılık su kullanmalı ve silme işlemi için nemli bez tercih etmelisiniz. Ortamı havasız olan incilerde deformasyon meydana gelir. Bu nedenle incinin hava ile temas etmesi şarttır.

İnci Taşı Hangi Renklerde Olabilir?

İnci taşının en çok karşılaşılan rengi sedef rengidir. Sedef renginin yanı sıra pembe, siyah ve beyaz renklerde de inci taşı görmek mümkündür. Ancak inci taşı en çok bulunan sedef rengi ile dahi az bulunan bir taştır.

Renkli olan inci taşlarını gerçekten görmek çoğumuz için olanaklı değildir. Bir hayli pahalı olan bu taşlardan hele ki siyah inciyi görmek çok daha düşük bir ihtimaldir. Siyah incinin maddi değeri de oldukça yüksektir. İncinin maddi değerini belirleyen ana unsurlar; rengi, parlaklığı, büyüklüğü ve pürüzsüzlüğüdür.

İnci Taşının Orijinal Olduğu Nasıl Anlaşılır?

İnci taşı oluşumu itibari ile istiridye içerisinde döllenerek meydana gelir. İnci taşının istiridye içerisinde oluşumu süreci beraberinde şeklinin yamuk olmasına neden olmaktadır. Şekilsiz bir görüntüsü olması orijinal olduğunun anlaşılmasında önemlidir.

İnci taşının orijinal olduğunu anlamanın bir yolu da yakıldığı zaman rengini atıp atmamasıdır. Orijinal inci yakıldığında renk değişimi yapmaz. İnci taşının gerçek olup olmadığını anlamak için laboratuvar ortamında yapılan bir test de gemoloji testidir. Oldukça başarılı sonuçlar vermektedir.

Bilinen en pahalı ve orijinal incinin maddi değeri 139 milyondur. İnci taşının bu kadar değerli olmasının nedeni ise oluşumunun tam 3 yıl sürmesi ve yeşil rengidir. Fosforlu bir yapısı vardır. Keşfedildiği yer ise Moğolistan olarak bilinmektedir. Dünyanın en pahalı incisi unvanını taşıyan bu incinin adı 1 Beauty of Ocean Pearl’dır.

İnci Taşı Nasıl Oluşur?

İnci taşının oluşum süreci itibari ile oldukça uzun bir sürede oluştuğu bilinmektedir. İncinin mükemmel görüntüsüne ulaşması istiridye içerisinde geçirdiği vakit ile ilişkilidir. Yeteri kadar gelişebilen bir inci en az 7 yıl boyunca istiridyenin içerisinde kalmalıdır.

İstiridye dışarıdan girmek isteyen yabancı maddelerden korunmak ister. Bu koruna cabası ile birlikte içerisine giren yabancı maddeyi sedef salgılayarak etkisiz hale getirmeye başlar. Sürekli sedef salgılaması sonrasında katman katman sedef oluşumu olur. İncinin oluşum başlangıcı bu şekilde gerçekleşmektedir.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir