Kalemlerin Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Kalemlerin Kimyasal Özellikleri Nelerdir?

Kalemlerin kimyasal özellikleri hangi malzemeden yapıldığına bağlı olarak değişmektedir. Dolma kalem, tükenmez kalem, kurşun kalem gibi farklı kalem türleri mevcuttur. Kalemlerin sahip oldukları kimyasal özellikler de onların yapılarını belirler. Mürekkepli kalemlerin kimyasal özellikleri ile kurşun kalemlerinki farklıdır.

Kurşun kalemler grafit ve kil karışımı olan bir bileşenden elde edilirler. Geçmişten günümüze kurşun kalemlerin içinde bulunan grafit maddesi birçok alanda kullanılır. Mürekkepli kalemler ise içerisinde bulunan mürekkep karışımından oluşur.

Mürekkepler yapılışına bağlı olarak su bazlı ya da organik bazlı gibi farklı türlerde olabildiğinden oldukça geniş bir kimyasal özellik ağına sahiptir. Mürekkeplerin pigmentleri ile farklı renklerden oluşabildiği bilinmektedir. Temel olarak mürekkep içerisinde yer alan bileşenler; bağlayıcılar, solvent, pigment ve dolgu maddeleri olarak bilinir.

Kalemler Nasıl Yapılır?

Kalemler özelliklerine göre farklı maddelerden yapılır. Kurşun kalemlerin en büyük bileşenleri grafit ve kildir. Bununla birlikte mürekkepli kalemlerin içerisinde çok daha farklı bileşenler bulunmaktadır. Kurşun kalemlerin yapılış aşamaları;

 • Kalem yapılışında ilk adım grafitin hazırlanmasıdır.
 • Grafit toz olacak şekilde ufalanır.
 • Kil, bazı kimyasal maddeler ve bal mumu ile bir karışım oluşturulur.
 • Grafit karışıma eklenir.
 • Elde edilen karışım macun kıvamına gelene kadar karıştırılır.
 • Karışımın ince bir ip formuna dönüştürülmesi işlemi yapılır.
 • Kalem çevresi için sedir ağacından bir kaplama yapılır.
 • Makine yardımı ile içi boş olan kaplamanın içerisinde karışım yerleştirilir.
 • Kalemin dış boyası ve tasarımı yapılarak tamamlanır.

Kurşun kalemin grafit barındıran karışım kısmında ne kadar çok grafit olduğu kalemin yumuşaklığını da belirler. Grafit miktarı arttıkça kalemin yazma yumuşaklığı da artar. Kalemlerin numaralandırılırken sertliklerine göre ayrılması içerisindeki grafit miktarı ile belirlenen bir işlemdir. En sert kurşun kalemler 4H kalemlerdir.

Kurşun Kalem Kurşundan Mı Yapılır?

Kurşun kalem kurşundan mı yapılır sorusu günümüzde öğrenciler tarafından sıkça sorgulanmaktadır. Kurşun kalemin kenar kısımları ağaçtan yapılır. Ortasında bulunan uç kısmı ise kil ve grafitten yapılmaktadır.

Kurşun kalemin en orta kısmında bulunan uç kısmı grafit temel malzemesinden yapılmaktadır. Grafitin sertleştirlimesi amacı ile kil ile birleştirilmesi sonucu bilinen kurşun kalem ortaya çıkarılır. Kurşun kalemlerin boya kalemleri olarak rengarenk olmasında grafit ve kil karışımının içerisine boyalar da katılmaktadır.

Kurşun kalem teknik olarak kurşundan yapılmaz. Grafit kolay şekil alan ve hemen kırılmayan sağlam bir maddedir. Bu nedenle kurşun kalemlerin içerisinde uzun süredir kullanılmaktadır. Saf halde olan grafit zehirlidir. Ancak işlemden geçtikten sonra zararsız bir şekilde kullanıma uygun hale gelir.

Yağlı ve yumuşak bir mineral olan grafit sadece kalemlerde kullanılmaz. Grafitin kurşun kalemlerin yanı sıra aynı zamanda makine yağlamak için de kullanıldığı bilinmektedir. Kurşun kalemlerin içerisinde bulunan grafitin içinde hem kil hem de renklendirici boyalar bulunmaktadır. Kurşun kalemlerin farklı renklere sahip olmasında bu boyaların etkisi vardır. Grafit elde edilebilen bazı ülkeler;

 • Avusturya,
 • Sri lanka,
 • Amerika,
 • Meksika,

İlk Kurşun Kalemi Kim İcat Etmiştir?

Kurşun kalemin adının kurşun olmasının ana nedeni grafiti keşfeden bilim insanının grafiti kurşun sanmasıdır. 16. Yüzyılda gerçekleşen grafitin keşfi sonrasında İngiliz bilim insanı onu kurşun sanarak kurşun ismini takmıştır.

Kurşun elementi sanılan grafit tam 200 yıl boyunca yanlış bilinmiştir. O nedenle de kurşun kalemlerin adı kurşun kalem olarak oluşturulmuştur. Tamamen bir yanlış anlaşılma kapsamlı olarak kurşun kalem isimlendirilmesi yapılmıştır. Kurşun kalem isminden 200 yıl sonra grafitin bir çeşit karbon olduğu ortaya çıkmıştır.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir