Kambur Balina Özellikleri Nelerdir?

Kambur Balina Özellikleri Nelerdir?

Kambur balinalar BALAENOPTERİDAE ailesinin bir deniz memeli üyesi olarak bilinir. Kambur balinaları diğer balinalardan ayır edecek en önemli özelliği ise 6 metre uzunluğa sahip yüzgeçleri ile dikkat çekmektedir. Çene ve baş kısmında dermal tüberküller bulunan kambur balinalar oldukça duygusal yapıları ile dikkat çekerler.

Sırt kısımlarında siyah, beyaz benekli lekeler bulunurken gövdesi ise oldukça sert ve dayanıklıdır. Dünyanın en iyi yüzücüleri arasında yer alan kambur balinalar beslenme sırasında boğazlarını olduğundan 2 kat genişletme özelliklerine sahiptir. Okyanuslarda yaşam mücadelesi içinde olan kambur balinalar istisna durumlarında kıyı bölgelerinde de yaşamaktadır. Kambur balinaların en önemli özellikleri ise avlanma sırasında baloncuklar çıkartarak balıkların dikkatini çeker ve balıkların kabarcıklara doğru hareket etmesi sırasında ağız kısmında vakum görevi göstererek balıkları avlarlar.

Kambur Balinanın Özellikleri Nelerdir?

 • Kambur balinaların dikkat çeken fiziksel özelliklerinin balında yuvarlak, kısa ve oldukça sağlam bir vücut yapısının olmasıdır. Çene bölgesinden göbek bölgesine kadar 35 e yakın kıvrımı bulunan kambur balinanın her kıvrım arasındaki boşluk bir diğerinden daha fazla büyüktür
 • Genital bölgesinde dişi kambur balinanın küre şeklindeki lob büyüklüğü 15 cm’dir. Dişi kambur balinanın erkek kambur balinadan ayırt etmesini sağlarken penis olarak genital yarıklarda gizli bulunmaktadır.
 • Kambur balinayı diğer balinalardan ayıran en önemli özelliği 6 metreye kadar uzayabilen dar ve oldukça uzun yüzgeçlere sahip olmasıdır. Tamamen kambur balinaya has olan bu özellik yüzme esnasında yüksek manevra kabiliyetinin oluşmasına katkı sağlar.
 • Sırt bölgesindeki yüzgecin boyu 30 santimetreye kadar uzayabilirken arka bölgesinde bulunan tırtıklı yüzgeç 5 metre genişliğinde siyah ve beyaz renktedir.
 • 1 ile 3 santim uzunluğuna sahip olan çene bölgesinde bulunan dermal tüberküller, aynı zaman da göğüs bölgesinde bulunurken bunlar sayesinde avların yerini kolay şekilde bulabilirler
 • Kambur balinanın kafa yapısı oldukça geniş ve yuvarlak şekildedir. Ağız bölgesininim her iki yanında 400 metreye kadar büyüyebilen dikenli plaka bulunur
 • Kambur balinaların deriye benzeyen yapısı kara hayvanlarından 20 kat daha kalındır ve ter bezleri bulunmayan bir canlıdır
 • Kambur balinaların bazı bölgelerinde 50 cm daha fazla kalınlığa sahip yağ tabakası bulunurken, bu yağlar oldukça soğuk su bölgelerinde sıcaklık seviyesinin bozulmasını engellemek amacıyla kullanılırken hayvanın kaldırma kuvvetini de destekler
 • Kambur balina türlerinde dişiler erkeklere göre daha fazla büyüklüğe ulaştığı için cinsel ilişki dönemlerinde cinsel dimorfizm sergilerler. Bu farklılık dişilerde emzirme ve hamilelik dönemlerinde ihtiyaç olacağı için büyük bir enerji talebi doğrultusunda gelişmiştir
 • Kambur balinaların dişi olanları 16 metreye kadar uzarken erkek kambur balinaların boyları 14 metreye kadar ulaşabilirler. Ağırlıkları ise 30 tona yaklaşırken türlerine göre değişklik gösterirler.
 • Antartika bölgesinde bulunan kambur balinaların kuzey yarım kürede olanların boyutları güneydekilere göre boyut olarak daha düşük yapıdadır
 • Kambur balinaların renkleri ise genellikle siyah ve beyaz beneklerden oluşurken yüzgeç kısımları beyazdan siyaha renk alır.
 • Kambur balinaların renkleri bulundukları bölgelere göre değişkenlik göstermektedir. GÜney bölgesinde yaşayan kambur balinalar kuzey bölgede olanlara göre daha fazla beyaz renge sahiptir.
 • Kambur balinaların adaptasyon duyuları diğer duyularına göre daha fazla gelişmiş olması nedeniyle suda meydana gelen ışık ya da ses duyuları sayesinde hareket ederler

Kambur Balinalar Nerede Yaşar?

Okyanusun hemen her alanında yaşam eğiliminde olan kambur balinaların yaşam alanları oldukça geniştir. Geniş bir alanda yaşam mücadelesi veren kambur balinalar farklı bölgelere göç etseler de tekrar başlangıç noktalarında yaşamayı tercih ederler. Ancak kambur balinaların yaşadığı alanları ele alacak olursak;

 • Kuzey yarım küre
 • Kuzey Atlantik
 • Kuzey pasifik bölgesi
 • Güney yarım küre
 • Okyanusya ve Avustralya
 • Kuzey Hint Okyanusu

Kambur Balinalar Göç Eder Mi?

Kambur balinalar diğer deniz canlılarının aksine mevsimlerin değişikliklerine göre kuzey ve güney enlemler arasında göç eğiliminde bulunurlar. Bu hareketlilik ilk olarak beslenme olurken aynı zamanda çiftleşmek amacıyla da göç ederler. Sonbahar dönemlerinde, yaz ve ilkbahar dönemlerinde beslenmek için soğuk sulardan uzaklaşırken genellikle tropikal iklim bölgelerini tercih ederler.

Kambur balinalar göç sırasında kat ettikleri yollar oldukça uzundur ve ortalama 10.000 kilometre mesafeyi kat etme yeteneklerine sahip oldukça güçlü deniz canlılarıdır. Molalar halinde gerçekleştiren bu göç hareketliliği beslenmek için yapılmaktadır. Okyanuslar arası gerçekleşen bu göçler özellikle kuzey yarımkürede gerçekleşmektedir.

Kambur Balinaların Kendilerine Has Özellikleri Nelerdir?

Kambur balinalar göç zamanlarında üreme ve yaş sınıfına göre ayrılırlar. Güney yarım küre bölgesinde gerçekleştirilen göçte emzirme dönemlerinde olan anne kambur balinalar ve yavruları göçe başlayan ilk grup arasında yer alırlar. Ancak 10 günden sonra yetişkinlik dönemlerine girmeye başlayan kambur balinalar ayrılırken diğer balinalar ise 20 gün sonra göç eğilimine geçerler. İlk olarak genç ve hamile kambur balinalar tropikal bölgeleri tercih ederken 10 günden sonra anneler bu bölgeye hareket haline geçerler.

Kambur Balinalar Nasıl Ürerler?

Dişi kambur balinalar genellikle 11-15 metre uzunluğa ulaştı ve 5. Yılını tamamladıysa cinsel birlikteliğe erişmiş olur Erkek kambur balinalarda bu durum boyut olarak 10-12 da yaş genellikle 7dir. Erkekler yaş olarak olgunluk seviyelerine ulaşmış olsa da boyutsal olarak hazır olmaması nedeniyle beklerler. Bu da erkeklerin dişilerin boyutlarına ulaşmak için yaşlarının 10’dan daha fazla olmasını gerektirmektedir.

Cinsel olarak birlikteliğe hazır olan kambur balinalarda tesislerde ağırlıklarda artış meydana gelirken dişilerde yumurtalıkların ağırlıkları sabit kalmaktadır. Her çiftleşme döneminde yumurtlama 1 kez gerçekleşir. Çiftleşme sırasında erkek ve dişi kambur balina yakın temas haline geçerek suya düşerler. Çiftleşme sırasında sıcak sularda olmaları gerektiği için gebelik dönemleri 5 aya kadar sürmesi nedeniyle suyun sıcak olması son derece önemlidir.

Yavru kambur balinaların boyutları 5 metre iken ağırlıkları da 1 tona yakındır. Yavru kambur balinalar anneleri tarafından emzirilirken bu emzirme sırasında yavruya büyük miktarlarda protein geçer. Anne sütü yavru kambur balinanın hızlı şekilde büyümesine yardımcı olur. Bu nedenle doğum sonrasında sıcak bir iklimde olmak ve anne kambur balina tarafından emzirilen yavru kambur balinanın gelişimi diğer balık türlerine göre 3 kat daha hızlı gerçekleşir.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.