Kara Panter Özellikleri Nelerdir?

Kara Panter Özellikleri Nelerdir?

Panter kelimesi genel olarak kedigillere ait hayvan gruplarını ifade eden sözcüktür. Kara panter ve beyaz panter olarak iki gruba ayrılan bu hayvanların, farklı özellikleri vardır. Ancak en belirgin özellikleri tüylerinin rengidir. Aynı şekilde birbirine benzer özellikleri de mevcuttur. Kara panter kelimesi tek başına bir hayvanı ifade etmemektedir. Kedigiller ailesinin koyu renkli hayvanlarına verilen genel addır.

Siyah kıllara sahip büyük kedileri tanımlamak üzere kullanılan kara panter kelimesi, agout geni kaynaklı kıl renginin ayrışması dolayısıyla ortaya çıkmıştır. Büyük kedileri ifade etmektedir çünkü küçük ev kedilerinde bu gen, koyu renk kıllara neden olmamaktadır. Özellikle leoparlarda ve jaguarlarda rastlandığına ilişkin bilgiler mevcuttur.

Leopar denince akla genel olarak benekler gelmekte ve bu türün benekleri olup olmadığı merak edilmektedir. Bilinenin aksine bu türün de benekleri mevcuttur ancak koyu renkli olduklarından görmek çok zordur. İnsanlar tehlikeli ve büyük hayvanlar olmaları dolayısıyla yanına yaklaşmaya çekinmektedir. Dolayısıyla hafif renk ayrımlarını çekmek bir hayli güçtür. Peki ayırt edici ya da değil; Kara panterin özellikleri nelerdir?

Kara Panter Nerede Yaşar?

Kara panterlerin yaşam alanları genel olarak Asya, Afrika ve Güney Amerika sakinleridir. En verimli ve en huzurlu yaşantıyı bu kıtalarda gösterdikleri bilinmektedir. Ancak uygun şartlar sağlandığı takdirde, hayvanat bahçelerinde de bu hayvanlara rastlamak mümkündür. Bu hayvanların illa ki balta girmemiş ormanlarda yaşamalarına gerek yoktur.

Kara Panter Türleri

Kara panter Latin Amerika’da siyah jaguar, Asya ve Afrika’da siyah leopar, Kuzey Amerika’da siyah Puma olarak bilinmektedir. Her birinin ortak özellikleri bulunmaktadır, her biri diğerinin yaşadığı lokasyonda yaşayabilir. Yırtıcı hayvanlardır ancak aslan, kaplan kadar tehlike arz etmedikleri de bilinir.

Kara Panter Ne İle Beslenir?

Kara panterler etçil hayvanlar grubunda yer alır. Sürüngen, kuş, büyük memeleri avlayabilir, insanları da yiyebilir ancak ilk tercihleri değildir. Kedi dünyasının en iyi ağaç tırmanıcılarıdır, dolayısıyla kuşları avlamaları daha kolaydır. Genel özellikleri kedilere daha çok benzemektedir. Daha 2-3 aylıkken anneleri onlara avlanmayı öğretmektedir. Doğumundan yalnızca 9 ay sonra, avlanmaya başlayabilirler.

Avlanmayı hızlıca öğrenmeleri, mükemmel görme ve işitme duyularına sahip olmaları aç kalma ihtimallerinin çok düşük olduğunu gösterir. Günde ortalama 10-20 kg et tüketebilirler. Ot ile beslenmeleri yalnızca çok aç kaldıklarında ya da hastalandıklarında mümkündür. Genellikle böyle bir durum oluşmaz.

Kara Panterin Beslenme ve Uyku İlişkisi

Çok uzun süre uyuyabilirler, tembel ve çok güzel görüntüleri olan hayvanlardır. Evcilleştirip evcilleştirilmeyecekleri konusunda çeşitli bilgiler mevcuttur. Ancak genel olarak böyle bir şeyin denenmemesi daha uygundur. Günde 10-24 saat uyuyabilirler, bu tamamen avlanma durumları ile alakalıdır. Güzel bir besinin ardından uyku süreleri artacaktır.

Kara Panter Nasıl Ürer?

Genellikle yalnız takılan, yalnızca çiftleşme dönemlerinde bir araya gelen hayvanlardır. Grup halinde takıldıklarını görmek imkansızdır. Üç aylık bir hamilelik süreçleri mevcuttur. Bu hamileliğin ardından 2-4 yavru doğurdukları bilinmektedir. Yeni doğduklarında gözleri kapalıdır ve hafif kürkleri vardır. Anne panter yavrularıyla tek başına ilgilenmekte, onları beslemekte ve onlara avlanmayı öğretmektedir.

Kara panter daha hayatlarının en başında avlanmayı öğrenir. Bunun yanı sıra doğar doğmaz ilk öğrendikleri şey, ağaca tırmanmaktır. Dolayısıyla ağaç tırmanma yetenekleri çok hızlı gelişmektedir. Genellikle sıcaklığın çok bastırmadığı ancak soğuğun da çok keskin olmadığı dönemler çiftleşme mevsimleridir. Dolayısıyla bir kara panter genellikle dünyaya yaza yakın aylarda ya da direkt yaz aylarında gelmektedir.

Kara Panterin Özellikleri

Kara Panter Özellikleri Nelerdir?

  • Kara panterler kedigiller ailesindeki soydaşları gibi iri ve geniş hayvanlardır. Boyları 2,2-5 metre aralıklarındadır ancak 3 metreye kadar ulaşabildikleri görülmüştür. Soydaşlarına göre kilolaları daha azdır. 50-125 kg aralıklarında oldukları bilinir. Fakat kiloları 250 kg ye kadar çıkabilir.
  • Kürkleri sarı veya koyu kahverengidir. Gözleri zümrüt yeşilidir.
  • Bataklıklarda, yağmur ormanlarında, savanlarda, çöllerde ve dağlarda yaşayabilmeleri dolayısıyla, yaşadıkları ortama kolay adapte olurlar.
  • Kara panterler çok yüksek sesle kükreyebilen hayvanlardır. Sesleri oldukça gürdür ve yetişkin bir kara panter, bir aslan kadar iyi kükreyebilmektedir.
  • Aşırı avlanma, küresel ısınma ve çevre kirliliği gibi nedenler dolayısıyla nesli tükenme tehlikesi ile karşı karşıya olan hayvanlardır.
  • Hızlı öğrenme yetenekleri sayesinde, annelerine muhtaç oldukları dönem oldukça az bir süreyi içermektedir. En fazla 9 ay içerisinde kendi kendilerine bakabilecek duruma geleceklerdir.
  • Av için kullandıkları güçlü, büyük ve çok keskin pençeleri vardır. Avını yakaladıktan sonra öldürme süreleri oldukça kısadır.
  • Diğer kedi türlerine kıyasla, insanların bulunduğu bölgelerde daha uzun süre yaşayabilir. Hayvanat bahçelerinde en uzun yaşayabilen hayvanlardır. Bulundukları ortama çok kısa zamanda ayak uydurmaktadır.
  • Mükemmel derece görme ve işitme duyuları olması, avlanmalarını kolaylaştırmaktadır. Avını fark ettikten sonra yakalama süreleri oldukça kısadır.
  • Vahşi doğada yaşama süreleri genel olarak 12 yıl ile kısıtlıdır. Ancak tutsaklıkta (hayvanat bahçelerinde, sirklerde vs.) 20 yıl ve daha fazlası yaşadıkları bilinmektedir.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.