Kuyruklu Yıldız Özellikleri Nelerdir?

kuyruklu-yildiz-ozellikleri-nelerdir

Kuyruklu yıldız özellikleri itibari ile milattan önce 240’lı yıllardan bu yana araştırılan ilginç gök cisimleridir. Kuyruklu yıldızları ilk araştıran kişi ise Astronom Sir Edmund Halley olarak bilinmektedir. Halley adını daha önce bir kuyruklu yıldız ismi olarak da duymuştur. Bu isim onu keşfeden kişinin ismidir.

Günümüze gelene kadar gerçekleştirilen birçok kuyruklu yıldız çalışması mevcuttur. Kuyruklu yıldızlara yönelik günümüzde 1000’den fazla kuyruklu yıldız keşfedilerek araştırılmıştır. Kuyruklu yıldızları çıplak gözle görmek için güneşe yakın olmaları gerekir. Aksi halde çıplak gözle görülmeleri mümkün değildir.

Kuyruklu Yıldız Nedir?

Kuyruklu yıldızlar güneş sistemi oluşurken gezegenler ile yoğunlaşma sürecine girmemiş olan kozmik karışımlar olarak nitelendirilmektedir. Teknik olarak kuyruklu yıldızların kayan yıldızlar gibi algılanması büyük bir yanlıştır.

Kuyruklu yıldızlar kayarak düşmezler. Kuyruklu yıldızların kendi dönüş eksenleri vardır. Bu yıldızlar güneşe yaklaştıklarında güneşin enerjisi ile görünür olurlar. Kuyruklu yıldız görünümü bu şekilde olmaktadır. Dünya’dan görülen son kuyruklu yıldız 2002 yılında görülmüştür. Bu yıldızın adı ise İkeya Seki olarak bilinmektedir.

Kuyruklu yıldızlar henüz sönmemiş olan gezegenler olarak ifade edilmektedir. Kuyruklu yıldızların Dünya’dan kütle olarak binlerce kat daha büyük olabildiklerini biliyor muydunuz? Temel olarak kuyruklu yıldızlar bir gezegen ya da yıldız değildir. Buz ve kozmik madde karışımlarından oluşan enerjilerdir.

Kuyruklu Yıldız Nasıl Oluşur?

Kuyruklu yıldızlar güneş sistemi oluşurken sistemin kalıntıları olarak hayat bulmuş, gezegenler ile yoğunlaşmaya girememiş gök cisimleridir. Kuyruklu yıldızların tam olarak bir yıldız ya da gezegen olarak ifade edilmesi mümkün değildir.

Kuyruklu yıldızlar birbirinden teknik olarak çok farklı yapı ve görüntülere sahip olabilirler. Bu durum nedeni ile farklı isimlendirmeler yapılmaktadır. Kuyruklu yıldızların oluşumunun yanı sıra içerisinde buz, kar ve kaya parçaları bulunduğu bilinmektedir. Bu kozmik karışım sürekli hareket halindedir.

Kuyruklu Yıldız Özellikleri (Madde Madde)

 • Kuyruklu yıldızlar tıpkı gezegenlerin olduğu gibi birer yörüngeye sahiptir.
 • Kuyruklu yıldızların belirli bir dönüş hızı ve çapı bulunmaktadır.
 • Kuyruklu yıldızların görünmesi için güneşe yakınlaşmaları gerekmektedir.
 • Güneşe yakın olan kuyruklu yıldızlar çok daha parlaktır.
 • Kuyruklu yıldızlar ilerlerken arkalarında toz bırakırlar. Bu tozlar onların kuyruklarıdır.
 • Eski zamanlarda kuyruklu yıldız görmek uğursuzluk olarak görülmekte ve büyük talihsizliklerin nedeni olarak düşünülmekteydi.
 • Kuyruklu yıldızlarda bulunan su ile dünyadaki su farklı niteliklerdedir.
 • Kuyruklu yıldızlar gün içerisinde -200 derece ile 50 derece arasında sıcaklık farkı görülmesi mümkün kozmik karışımlardır.
 • Dünya’da en son görülen kuyruklu yıldız 2002 yılında görülmüştür.
 • Kuyruklu yıldızların yüzeyi oldukça pürüzlüdür.
 • Kuyruklu yıldızların güneşe yaklaşmaları ile birlikte kütlelerinin bir kısmını kaybettikleri bilinmektedir.
 • Kuyruklu yıldızların 2 tane kuyruğu vardır. Bu kuyruklardan biri çıplak gözle görülebiliyorken diğeri görülemez. Kuyrukların isimleri toz ve plazma olarak bilinmektedir. Tozdan oluşan kuyruk çıplak gözle görülebilmekle birlikte plazmayı da fotoğraflamak mümkündür.

Kuyruklu Yıldızlar Nereden Gelmektedir?

Kuyruklu yıldızlar teknik olarak güneşin çekim gücünden etkilenerek yönlenen kozmik karışımlardır. Astroid kuşağından, Oort bulutundan ya da Kuiper kuşağından geldikleri bilinmektedir.

Kuyruklu yıldızların isimlendirmesinde var olan kuyruk kavramı onların aşırı hızlı hareketi nedeni ile arkalarında bıraktıkları görünüm nedeniyledir. Aslında kuyruklu yıldızların kuyrukları yoktur.

Kuyruklu Yıldızların Bölümleri Nelerdir?

Kuyruklu yıldızların bölümleri 5 temel bölümden oluşmaktadır. Bu bölümlerin her biri kuyruklu yıldızın bir kısmını temsil etmektedir. Sırası ile kuyruklu yıldızın bölümleri;

 • Nüve,
 • Koma,
 • Hidrojen bulutu,
 • Toz kuyruğu,
 • İyon kuyruğu.

Nüve bölümü kuyruklu yıldızın en iç kısmını oluşturmaktadır. Eğer kuyruklu yıldızların çekirdeği olsaydı bu nüvede olurdu. Koma bölümü ise nüvenin hemen dışındaki bölümdür. Bulut formundadır. Nüvede bulunan gazların, buzun hareket halinde iken buharlaşması ile nüvenin etrafında bir gaz oluşur. Bu gaz bulutuna koma denmektedir.

Hidrojen bulutu, komanın da dışında bulunan oldukça büyük bir katmandır. Toz kuyruğu, kuyruklu yıldızın kuyruk kısımlarından biridir. Kuyruklu yıldız hareket halindeyken hızlı hareketi ile nüveden kalan gazlar ve tozların birleşmesi ile ortaya çıkan kuyruk görüntüsüdür. Çıplak gözle görmek mümkündür.

Kuyruklu yıldızın son bölümü ise iyon kuyruğudur. İyon kuyruğu kuyruklu yıldız ile güneş arasındaki tepkime kaynaklı olarak oluşan gazlar ile ortaya çıkmaktadır. Kuyruklu yıldızın tüm bölümleri bu şekilde ifade edilmektedir.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir