Mürekkep Balığı Özellikleri Nelerdir?

Mürekkep Balığı Özellikleri Nelerdir?

Mürekkep balıkları fiziksel olarak hem kendilerine has özellikleri hem de görünümlere sahip türlere sahiptir. Bunlar arasında en dikkat çekenlerden bir kısmı ise havada yaşayanlar ve denizde yaşamlarını devam ettiren türlerdir. Denizde yaşamlarını sürdüren mürekkep balıklarının birbirinden özel özellikleri ve çeşitleri bulunmaktadır. Mürekkep balıklarının en dikkat çeken özellikleri ise iki farklı mürekkep balığının karşılaşması durumunda ortaya çıkarmış olduğu sıvılardır.

Mürekkep Balığı Nedir?

Mürekkep balıkları denizlerin dip noktalarında ve karanlık alanlarda yaşamayı tercih eden, görme uzuvlarının diğer duygularına göre gelişmiş olan bir balık çeşididir. Mürekkep balığı kendini tehlikede hissetmesinin ardından vücudundan çıkarttığı mürekkep sayesinde bulunduğu ortama sıvısını bırakarak bu karmaşık ortamdan hızlı bir şekilde kaçmasıdır. Mürekkep balıklarında farklı renge sahip hücreler bulunurken bu mürekkep balıkları farklı durumlarda kendilerini bulduğu andan itibaren fiziksel olarak renk değiştirerek bulunduğu ortamda kendini kamufle etme yeteneklerine sahiptir.

Mürekkep Balığı Özellikleri Nelerdir?

 • Mürekkep balıklarının en dikkat çeken özelliği normalden daha fazla zekâya sahip olmasıdır.
 • Mürekkep balıkları iri gözlere sahiptir ve bu gözlerinde 70 milyondan fazla hücre bulunmaktadır. Gözleriyle 360 derecelik görme duyusuna sahip olmaları nedeniyle kendilerini tehlikede görmeleri durumunda önlemlerini alabilmektedir.
 • Mürekkep balıklarının koku duyusu da oldukça gelişmiştir ve bu duyu sayesinde karanlık ortamlarda avlarının kokularını çok rahat alabilirler.
 • Mürekkep balıklarının en dikkat çeken özelliği farklı renklere sahip olmasıdır. Bu sayede bulunduğu ortama oldukça hızlı bir kamufle olma yeteneği ile gizlenebilir.
 • Mürekkep balıklarında bulunan İRİDOSİT hücresi, ışıkların yansıtılmasını sağlar ve renk değiştirme sırasında iyi bir savunma yeteneği olarak kullanılır.
 • Mürekkep balıkları avlamak istediği zamanlarda kumların altına saklanarak avları geldiği andan itibaren kum altından çıkarlar
 • Mürekkep balıklarının ağız kısmında gagaya benzeyen sert bir yapı bulunur ve bu yapı yengecin kabuklarını kıracak kadar güçlüdür. Bu sayede avladığı besinleri rahatlıkla öğütür.
 • Mürekkep balığı tüküren bir türdür ve tükürüğü zehirli olması nedeniyle avlarını tükürerek te avlayabilmektedir.
 • Mürekkep balıklarında fiziksel olarak sırt bölgelerinde küçük gözenekler bulunur. Bu gözenekler deniz sularında hava akışını sağlayarak kendini alçaltarak yükseltme işlevini gerçekleştirmesini sağlar.
 • Mürekkep balıkları oldukça yavaş şekilde yüzerken aynı anda yüzerken kendi gövdelerini döndürme yeteneklerine sahip değillerdir.
 • Mürekkep balıkları hızlı hareket edebilmeleri için etki-tepki sistemini kullanır. Bu sistem manto boşluğundaki suyu karın bölgesinden hızlı bir şekilde dışarı fırlatır ve fışkırtma sonucunda tepkime içine girerek hızlı bir hareket gerçekleştirir.

Mürekkep Balıkları Nasıl Avlanır?

Mürekkep balıklarının mekanizması HETEROTROFİK organizması yapısına sahiptir. Etçil bir tür olan mürekkep balıkları kamuflaj yetenekleri sayesinde oldukça etkili avcı türleridir. Genellikle yengeç ve küçük deniz canlılarını tercih etseler de mürekkep balıkları, balıkları da sıklıkla avlamaktadır.

Mürekkep balıkları avlanma sırasında kamufle olduktan sonra dokunaçlarını hızlı bir şekilde avına yönelterek yakalar. Avladığı avını hızlı şekilde ağzına getirerek gagaya benzeyen yapısıyla avını hızlı bir şekilde öğütmeye başlar. Ağız boşluğunda bulunan besinleri yemek borusundan midesine aktarır.

Mürekkep Balıkları Nasıl Ürer?

Mürekkep balıkları eşeyli üreme yöntemiyle üreme sağlayan bir canlı türü olması nedeniyle bir erkek ve bir dişi mürekkep balığının çiftleşmesi gerekmektedir. Her canlıda olduğu gibi mürekkep balıkları da çiftleşme dönemlerinde farklı ritüeller içine girerek eşini seçer. Erkek dişinin ilgisini çekerek üreme olayını gerçekleştirir. İlk olarak çiftleşmek isteyen erkek mürekkep balıkları dişileri etkilemek için başka erkek mürekkepleri ile savaşır. Savaş sırasında mürekkep balıkları sürekli olarak renk değiştirir ve savaştan üstün çıkmak için yeteneklerini teker teker sergiler.

Savaş sonrasında galip gelen erkek mürekkep balıkları istediği dişi ya da dişilerle çiftleşmeye geçer. Savaş sırasında en dikkat çeken konu ise erkeklerin farklı renkler kullanarak dişileri etkileme çabasıdır. Ne kadar farklı renk kullanırlarsa dişi mürekkep balıklarının o kadar ilgisini çekerler. Erkek mürekkep balıkları dişini seçtikten sonra çiftleşme olayına geçer. Mürekkep balıklarının çiftleşme sırasında baş kısımları birbirine değer. Dokunaçları ile birbirlerini saran mürekkep balıklarından erkek olanı dişiye spermlerini bırakır. Sperm olayı aktarıldıktan sonra dişi mürekkep balığı yumurtlamak amacıyla farklı bir bölgeye geçer. Ancak dikkat etmesi gereken en önemli konu yumurtaların denizlerde bulunduğu yırtıcılara karşı korunaklı bir yapıda olması gerekmektedir.

Dişi mürekkep balığı tek seferde 200’e yakın yumurta bıraksa da yumurtaların gelişimini sağlaması ve farklı deniz yırtıcılarından korunması amacıyla yumurtaların bulunduğu bölgeyi iyi şekilde saklaması gerekir. Yumurtalar ortalama 4 ay içinde çatlamaya başlar ve yumurtadan çıkan yavru mürekkep balıkları doğumun ardından bütün özelliklerini kendinde bulur. Direkt olarak gelişim göstermeleri sebebiyle kolay kamufle yetenekleri ile avlanmaktan kurtulur.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.