Rigel Yıldızı Özellikleri Nelerdir?

Rigel Yıldızı Özellikleri Nelerdir?

Rigel yıldızı özellikleri itibari ile gökyüzünde görebileceğimiz en parlak yıldızlardan biridir. Mevcut parlaklığı ise günümüz itibari ile 0,18 kadir civarında olduğu bilinmektedir. Bu parlaklık hava kirliliği yüksek olan alanlardan biri görülebilecek bir parlaklıktır.

Rigel yıldızının özellikleri itibari ile oldukça dikkat çeken yıldızlardan biri olduğu bilinmektedir. Adı Arapça olan yıldızın adının anlamı ise Ayak olarak bilinmektedir. Bu yıldıza gökbiliminde Beta Orionis adı da verilmektedir.

Rigel Yıldızı Hakkında

Rigel yıldızı Orion takım yıldızında bulunmaktadır. Bu takımyıldızının bir parçası olan Rigel’i en kolay görebileceğiniz zaman dilimi kış aylarıdır. Dünyamızdan 900 ışık yılı olmasına rağmen büyük bir parlaklığı vardır. Bu da yıldızın kütlesinin en kadar büyük ve parlaklığının ne kadar yüksek olduğunu ortaya koymaktadır.

Rigel yıldızı hakkında bilinen bilgiler yıldızın genel itibari ile ilgi çekici yapısını ortaya çıkarmaktadır. Güneş’ten 21 kat daha büyük olan Rigel yıldızı anakol yıldız grubunda yer almakta ve ömrünün henüz sağlıklı yıllarındadır.

Rigel Yıldızı Özellikleri

Rigel Yıldızı Özellikleri Nelerdir?

  • Rigel yıldızı Dünya’dan 900 ışık yılı uzaklıktadır. Bu uzaklık diğer yıldızlara oranla çok daha fazladır.
  • Rigel yıldızı Güneş’ten kütle olarak tam 21 kat daha büyüktür. Çapı ise Güneş’in çapının 80 katından fazladır.
  • Yıldızın yüzey sıcaklığı yaklaşık 12 bin santigrat derece civarındadır.
  • Rigel yıldızının yaydığı enerji Güneş ile kıyaslandığında Güneş’ten tam 120 bin kat daha fazla enerji yaydığı bilinmektedir.
  • Rigel yıldızının bir 3’lü takım yıldız olduğu düşünülmektedir. Ancak çok uzak olması nedeni ile hakkında çok fazla araştırma yapılamamaktadır.
  • Rigel yıldızı denildiğinde bahsedilen asıl yıldız Rigel A yıldızıdır. Rigel B ve Rigel C yıldızları ondan çok daha uzakta yer almaktadır.
  • Rigel yıldızı da diğer O-B tipi yıldızlar gibi ömrü kısa olan bir yıldızdır. Çekirdeğindeki enerjiyi hızla tüketen ve bu nedenle ömrü kısa olan Rigel yıldızının genç ölümü tahmin edilmektedir.
  • Rengi mavimsidir.
  • Rigel yıldızının yaklaşık olarak 8 milyon yaşında olduğu bilinmektedir. Bu yıldızın kırmızı deve dönüşümü ise önümüzdeki birkaç milyon yıl içerisinde gerçekleşmesi beklenen bir durumdur.
  • Rigon yıldızın etrafında yaşam oluşması pek mümkün değildir. Öyle ki bir dev yıldız olan Rigon’un etrafında yaşam olabilmesi için uygun şartları sağlamaz. Rigon yıldızı çevresini müthiş bir yıkım ile sarsar.

Rigel Yıldızı Neden Bu Kadar Parlaktır?

Rigel yıldızının Dünya’dan 900 ışık yılı uzaklıkta olduğu bilinmektedir. Bu da yıldızın birçok başka yıldıza oranla çok daha uzak olduğunu ortaya koyar. Ancak bu uzaklığa rağmen Rigel gökyüzünde görebileceğiniz en parlak 10 yıldızdan biridir.

Rigel yıldızının mevcut uzaklığına rağmen bu kadar parlak olması O Tayf sınıfında yer almasından kaynaklıdır. Aynı zamanda bir mavi dev yıldızdır. Dev olmasından kaynaklı olarak da parlaklığı bir hayli yüksektir. Avcının kemeri olarak tasvir edilen görüntüde sağ alt köşede kalmaktadır.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir