Sümsük Kuşu Özellikler Nelerdir?

Sümsük Kuşu Özellikler Nelerdir?

Sümsük genellikle uyuşuk ya da tembel anlamına gelen bir kelimedir. Dünyamızda sümsük kuşu isminde bir tür bulunur ve bu ismi de kendine has özellikleri nedeniyle almıştır. Su kuşu olan sümsük kuşu doğada bulunan kuş türlerinden bir tanesidir. Fiziksel özellikleri bakımından ördekle büyük benzerlik gösteren sümsük kuşları, su kenarlarında yaşamlarında devam eden bir türdür.

Sümsük Kuşu Nedir?

Sümsük kuşları SULA BASSANA ailesinden gelen bir tür olmasının yanı sıra bilimsel ismi ise MORU BASSANUS olarak adlandırılmaktadır. Soyu her yıl artmaya devam eden ve korunma altında bulunan sümsük kuşları genellikle 3 kg ağırlıklara sahiptir. Sümsük kuşları Pasifik Okyanusunun kıyı bölgesi olan Kaliforniya bölgesinde ya da Peru’ya yakın bölgelerde bulunan kıyı kesimlerinde yaşamaktadır. İsmi nedeniyle sümük kuşları komik kuş türleri arasında da yer alır.

Sümsük kuşları su kenarlarında yaşamaları nedeniyle avlanmaları da genellikle denizlerde olur ve omurgasız deniz canlılarını ve balıkları avlayarak beslenirler. Sümük kuşları gökyüzünde uçarken avlarını görmelerinden sonra suya ani bir dalış gerçekleştirir ve avını avlar. Sümsük kuşları genellikle sürü halinde beslenmektedir. Bazı durumlarda sümsük kuşları insanların bulunduğu yat gibi tekneleri takip ederek insanlar tarafından atılan besinleri tüketirler.

Sümsük kuşları toplu halde avlandıkları gibi sürü halinde avlanan bir türdür. İlk olarak erkek sümsük kuşları gökyüzünde süzülerek yuvasını belirler. Yuvanın belirlemesi sırasında farklı sümsük kuşları ile kavga da edebilmektedir. Daha sonra erkek sümsük kuşları eşlerini elde ettikleri yuvaya çağırır. Dişi sümsük kuşunu çağırma tekniği ise erkek sümsük kuşunun kafasını sallaması sayesinde gerçekleşir.

Dişi sümsük kuşları da eş seçmeleri sırasında gökyüzünde süzülerek kendilerine eş ararlar. Bu şekilde erkek ve dişi birbirlerini bulur ve çiftleşirler. Sümsük kuşları 2 adet yumurtlar ve bu yumurtaların renkleri ise genellikle lekesiz bir şekilde yeşil, mavi, pembe ve beyaz renge sahiptir. Sümsük kuşlarının kuluçka süreleri de 40 ile 55 gün arasında değişkenlik göstermektedir. Bu noktada en dikkat çeken konu ise kuluçkaya hem erkek hem de dişi sümsük kuşunun beraber yatmasıdır.

Sümsük Kuşunun Özellikleri

 • Yenidünyaya gelen sümsük kuşları yavruları koyu renktedir. Ancak ilerleyen dönemlerle birlikte koyu renkleri yerini beyaz renge bırakır. Kanatların uç kısımları ise genellikle siyah renge dönmeye başlar.
 • Yetişkinliğini tamamlamış olan sümsük kuşlarının boyları 100 cm kadar uzarken kanatlarını açmaları durumunda boyları 180 cm kadar uzayabilir.
 • Sümsük kuşları mavi renkli gözlere sahiptir ve göz çevresinde siyah renge sahip bir deri bulunur. Üreme sırasında boyun bölgelerinde sarı renkler meydana çıkmaya başlar.
 • Sümsük kuşlarının diş delikleri bulunmaz.
 • Sümsük kuşlarının burun delikleri genellikle ağzın iç kısımlarında bulunmaktadır.
 • Sümsük kuşlarının en önemli özelliklerinden bir tanesi gelişmiş göz yapılarıdır. 100 derecelik açıyı rahatlıkla görme özelliğine sahip olan sümsük kuşları, kendilerini tehdit altında hissedebildiği gibi avlarını da rahatlıkla görebilirler.
 • Sümsük kuşları avlanmak istedikleri zamanlarda hızları 100 km kadar çıkarken genellikle 30 metre mesafeden suya dalış sergilerler.
 • Sümsük kuşlarının bir diğer özelliği ise kuyruk yapısıdır. Üçken ve uzun kuyruk yapısına sahip olan sümsük kuşları görsellik açısından oldukça güzeldir.
 • Oldukça ince bir yapıda bacaklara sahip olan sümsük kuşlarının ayaklarında 4 parmak bulunur.

Sümsük Kuşları Nasıl Ürer?

Sümsük kuşlarının üreme şekilleri diğer kuş türlerine göre oldukça farklıdır. Bunun nedeni ise sümsük kuşlarının koloni halinde üreme yapmasıdır. Buna göre sümsük kuşlarının üreme sırasında yaptığı işlemler şu şekildedir;

 • Üremek için yetişkinliğe ulaşmış olan erkek sümsük kuşları çiftleşmek için kolonilerin yer aldığı bölgelerde keşif yapar ve bu dönemlerde döl üretimini gerçekleştirirken aynı zaman da kendine özgün eş seçimini gerçekleştirir.
 • Eş seçimini gerçekleştiren erkek sümsük kuşları koloninin içine dalış yapar ve eğer başka bir erkek sümsük kuşu var ise onunla kavga ederek diğerini kovalar. Bunun en önemli nedeni çiftleşme dönemlerinde oldukça saldırgan bir yapıda olmalarıdır
 • Koloninin içine giriş yapan erkek kuşlarını gören dişi sümsük kuşları erkekler için özel bir ses çıkarmaktadır.
 • Dişi sümsük kuşları da erkeklerde olduğu gibi aynı hareketleri gerçekleştirir ve eşleşme tamamlandıktan sonra dişi ve erkek sümsük kuşları birbirlerini temizledikten sonra çiftleşme gerçekleştirirler.
 • Sümsük kuşları 2 adet yumurta yumurtlarken bu yumurtalar genellikle açık mavi renkte olurken bazı durumlarda beyaz, pembe ve yeşil renkte de olabilmektedir.
 • Sümsük kuşlarının kuluçka süreleri 40 ile 50 gün arasında yer alırken kuluçkaya hem erkek hem de dişi sümsük kuşu yatar.
 • Kuluçka dönemlerinde sümsük kuşlarının ayaklarında değişiklikler meydana gelmektedir. Bu değişimlerin başında ayaklarında bulunan damarlardan daha fazla kan pompalanmasını sağlayarak yumurtaların sıcaklığını stabil seviyede tutmak
 • Kuluçka döneminde yumurtalardan bir ya da birden fazlasının zarar görmesi durumlarında dişi sümsük kuşları tekrar bir yumurta daha yumurtlar.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.