Uranüs Gezegeni Özellikleri Nelerdir?

uranüs-ozellikleri-nelerdir

Uranüs Özellikleri Nelerdir?

Uranüs özellikleri itibari ile güneş sisteminin en uzak noktasında bulunan gezegendir. Turkuaz rengi ve soğuk görüntüsü ile insanlar tarafından oldukça ilgi çekici bulunan Uranüs hakkında merak edilenler, ilginç bilgiler ve gezegenin özelliklerini yazımızda derledik.

Uranüs gezegeni Güneş sisteminin en sonunda bulunan ve buna bağlı olarak güneş ışınlarını en geç alan gezegendir. Dünya gezegeninden 15 kat daha büyük olduğu bilinen Uranüs’ün hacmi ise Dünya’dan tam 64 kat daha büyüktür.

Uranüs Özellikleri (Kısa Bilgiler)

  • Uranüs gezegeni adını Yunan mitolojisinde bulunan gökyüzü tanrısından almaktadır. Yunan mitolojisinin isimlendirmede etkili olduğu tek gezegen de Uranüs’tür.
  • Uranüs’te 42 yıl gündüz yaşanırken 42 yıl gece yaşanır. Gezegenin güneş etrafındaki turundan kaynaklı bir durumdur.
  • Uranüs teleskopla yapılan incelemelerde keşfedilen ilk gezegendir. Uranüs gezegeni 1781 yılında keşfedilmiştir. Üstelik Dünya’da bulunan Antarktika kıtasından de daha önce keşfedilmiş bir gezegendir.
  • Uranüs’ün eksen eğikliği 98 derecedir.
  • Uranüs güneş sisteminin en büyük 3. Gezegenidir.
  • Uranüs’ün 27 adet uydusu bulunmaktadır. Bu uydular arasında en çok bilinenleri ise; Oberon, Miranda, Ariel, Umbriel, Titania uydularıdır.
  • Uranüs buz devi bir gezegendir.
  • Uranüs’te ortalama yüzey sıcaklığı -200 derece civarındadır. Güneş sisteminin en soğuk gezegeni olarak da bilinmektedir.
  • Uranüs halkalarının büyük bir çoğunluğunu milyonlarca yıl önce gerçekleşen bir olay nedeni ile kaybetmiştir. Bilim insanları Uranüs’ün de Satürn gibi parlak halkaları olduğunu ancak zamanla kaybettiğine inanmaktadır.
  • Sümerler gezegen incelemeleri sırasında birbirlerine yakın boyutları nedeni ile Neptün ile Uranüs’ü çift gezegen olarak adlandırmıştır.

Uranüs Gezegeni Özellikleri

Uranüs Gezegeninin Fiziksel Özellikleri Nelerdir?

Uranüs gezegeni özellikleri itibari ile göze çarpan ilk özelliği büyüklüğüdür. Dünyanın 15 katı büyüklüğünde olan Uranüs gezegeninin hacmi ise Dünya’nın 64 katıdır. Gezegeninin çapı ise 50.000 km kadardır.

Uranüs etrafında 13 adet halka barındırır. Bu halkaların her biri koyu renkli ve bir hayli keskin bir görüntüye sahiptir. Halkaların 1’er metre çapında olduğu bilinmektedir. Gezegenin dönüşü ise bir tekerleğin dönüşünü andırmaktadır. Gezegeninin halkaları da gezegenle birlikte hareket etmektedir.

Uranüs Gezegeni Katmanları

Gezegenin yörüngesi etrafındaki dönüşü 18 saat civarında tamamlanmaktadır. Dönme ekseni de göz önünde bulundurulduğunda Uranüs gezegeni hakkında insanların ilgi duyması şaşırtıcı değildir. gezegenin insanı düşündüren bir dönüşü var.

Uranüs eriyik halde olan bir çekirdeğe de sahiptir. Çekirdek etrafında su, metan ve amonyak barındıran bir manto vardır. Bu mantonun sıcaklığı ise 1-3 bin santigrat derece civarındadır. Uranüs gezegeninin teleskopla görüntüsü ise mavi tonlarında bir diski andırmaktadır.

Uranüs gezegeni hakkında yapılan araştırmalar gezegenin oldukça hafif olan elementlerden oluştuğunu ortaya koymaktadır. Bu bilgiler eşliğinde gezegenin çoğunu helyum ve hidrojen elementlerinin oluşturduğunu da söylemek mümkün olmaktadır. Bu elementler atmosferde de bulunmaktadır. Uranüs gezegeninin atmosfer sıcaklığı -200 santigrat derece civarındadır.

Uranüs Hakkında Araştırmalar

Uranüs gezegenine günümüze kadar ulaşabilen tek bir uzay aracı vardır. Bu uzay aracı ise 1986 yılında gezegene oldukça yaklaşmış ve gezegenin yakınından geçerek fotoğraflarını çekmiştir. Uzay aracının adı ise Voyager 2 olarak bilinmektedir.

Uranüs gezegeni tıpkı Venüs gibi doğudan batıya doğru bir dönüş yönüne sahiptir. Dışarıdan görüldüğünde yan bir dönüş ivmesi olduğu için ilginç hava koşulları oluşumuna da çok uygundur. Bir örnekle açıklamak gerekirse Uranüs’ün kuzey kutbu sonbahar, kış ve yaz mevsimlerini 42’şer yıl yaşamaktadır.

Uranüs Güneş Sisteminin Yüzeysiz Gezegeni

Uranüs’ü mavi yapan en büyük faktör ise atmosferinde bulunan metandır. Metan sayesinde gezegenin canlı mavi renk görünümü ortaya çıkmaktadır. Uranüs bir buz devi gezegen olarak ayak basmaya müsait bir zemine sahip değildir. Gezegenin tamamında dönen sıvılardan oluşan bir tabaka söz konusudur.

İnsanların ayak bastığı gibi Uranüs’e ayak basmaları mümkün değildir. Bununla birlikte Uranüs’e kadar ulaşabilmek ve gezegene iniş yapmak da günümüzde mümkün görünmeyen hedefler arasında yer almaktadır.

Eğer Uranüs gezegeninde inmeye müsait bir yer olsaydı yine de gezegene inmek mümkün olmazdı. Gezegenin atmosferi inişe imkan tanımayacak kadar yüksek basınç ve sıcaklık düzeyine sahiptir. Mevcut veriler hangi maddeden yapılırsa yapılsın uzay aracının tahrip olacağını ifade etmektedir.

Related posts

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir